Aktivity v okolí

Miesta, ktoré stojí za to navštíviť

Slovensko je plné čarovných miest, ktoré treba vidieť. Výnimkou nie je ani širšie okolie Valčianskej doliny. Pre hostí, ktorí túžia spoznávať a objavovať nepoznané, odporúčame nasledovné výlety:

Zrúcanina hradu Zniev

Na najvyššom mieste vrchu Zniev sa nachádzajú pozostatky stredovekého hradu, z ktorého dnes zostali len veľmi poškodené základy budov a stavieb. Poschodová budova, situovaná nižšie, je zo 14. storočia. Má zachované nárožné kamenné kvádre a na severe, smerom do priekopy, sú zvyšky smolného nosa. Z neskorších stavieb stojí len torzo malej vežičky, pristavanej ku gotickej pozdĺžnej budove na jej východnej strane. Z ostatných objektov sú viditeľné len nepatrné zvyšky murív prerastené vegetáciou. Horný hrad je odčítateľný v konfigurácii terénu.

Vzdialenosť od hotela: 22 min (6,7 km)

Viac info

Múzeum Martina Benku v Martine

Martin Benka bol slovenským maliarom, grafikom a pedagógom. Venoval sa najmä scénickému výtvarníctvu, neskôr sa stal zakladateľom moderného prejavu vo výtvarnom umení. Múzeum sídli v autentickej vile, ktorú umelec obýval. Nájdete v nej, okrem vystavovaných diel v obrazárni objektu, aj autenticky zariadenú spálňu, obývaciu miestnosť či jedáleň. Súčasťou výstavy je aj majstrova bohatá zbierka predmetov ľudového remesla, ktoré po dlhé roky zbieral.

Vzdialenosť od hotela: 15,5 km autom (23 min)

Viac info

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku, ktorá podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia. V expozičnom areáli múzea sa na ploche 15,5 ha nachádza nateraz 143 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Časť objektov je interiérovo zariadená a sprístupnená návštevníkom. Sú to roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, solitéry technických, spoločenských a sakrálnych stavieb. Prehliadka expozície so sprievodcom (výklad a prehliadka trvá cca 1,5 hod.), alebo individuálne (s tlačeným sprievodcovským textom).

Vzdialenosť od hotela: 15,6 km autom (30 min)

Viac info

Hrad Blatnica

Zrúcanina hradu sa nachádza na nízkom vápencovom chrbte Plešovice (658m n. m.), oddeľujúcom Gaderskú dolinu od Turčianskej kotliny, zhruba 2 km od obce Blatnica. Zachované je murivo západnej veže, ktorá sa čnie aj dnes do veľkej výšky a sú v nej vidieť štrbinové strieľne. Horný hrad, zovretý medzi dve veže, sa bohužiaľ značne rozpadáva – hlavne jeho spojovacia palácová časť. Na hospodárskych budovách v dolnom hrade je celkom zachovalé nárožné kvádrovanie. Murivo sa pomaly zvetráva do doliny, hlavne nad strmým úbočím. Na obe plochy po baštách je možné vystúpiť a je odtiaľ nádherný výhľad. Hrad je však prístupný, tak ako každá ruina, len na vlastné nebezpečenstvo a preto buďte opatrní.

Vzdialenosť od hotela: 18 km autom (40 min)

Viac info

Gejzír v Rajeckej Lesnej

V Rajecko-lesnianskej doline, asi 4 km nad obcou Rajecká Lesná, môžu návštevníci obdivovať gejzír, ktorý vytryskuje do výšky zhruba 6 metrov. Najzaujímavejší je v zime, kedy zamrznutá voda vytvára rôzne tvary od sôch, cez cencúľ až po ľadový stĺp. V letných mesiacoch zase očarí dúhou a počas horúcich letných dní môže byť zaujímavým zdrojom osvieženia. Ku gejzíru vedie pohodlná asfaltová cesta.

Vzdialenosť od hotela: 50 km autom (60 min)

Viac info