Aktivity v okolí

Miesta, ktoré stojí za to navštíviť

Slovensko je plné čarovných miest, ktoré treba vidieť. Výnimkou nie je ani širšie okolie Valčianskej doliny. Pre hostí, ktorí túžia spoznávať a objavovať nepoznané, odporúčame nasledovné výlety:

Gaderská dolina

Gaderská dolina je nádherným miestom s príjemnou asfaltovou cestou, vhodnou na korčule, beh, prechádzku s detičkami či seniormi. Nachádza sa tu Blatnický hrad a tiež odtiaľto vychádzajú mnohé turistické chodníčky na vrchy Veľkej Fatry. 

Vzdialenosť od hotela: 30 min. autom (20 km)

Hrad Zniev

Znievsky hrad je zrúcanina, ktorá leží na vápencovom vrchu Zniev vo výške 985 m. n. m., teda takmer 500 m nad obcou Kláštor pod Znievom. Hrad bol vystavaný na ťažko dostupnom vrchu a bol klasickým stredovekým hradom. Z hradu dnes ostali veľmi poškodené základy budov a stavieb v hornom hrade. 

Vzdialenosť od hotela: 18 min. autom (17 km)

Veľký Kriváň

Veľký Kriváň (1 708,7 m n. m.) je najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. Nachádza sa na hlavnom hrebeni Krivánskej časti Malej Fatry, ktorá po ňom nesie svoje meno a susedí s vrcholom Chleb (1 645,6 m n. m.). Na tieto vrcholy sa dostanete aj z obce Šútovo cez krásny Šútovský vodopád pomerne náročným chodníkom s veľkým prevýšením. 

Vzdialenosť od hotela: 1 hod. 30 min. autom (42 km)

Ferrata HZS 

Výstup na Martinské hotel je spestrený zaisteným turistickým chodníkom s názvom Ferrata Horskej Záchrannej Služby. Ferrata je rozdelená na dva výstupy podľa obtiažnosti. Pre menej zdatných turistov je určený ľahší variant so stupňom obtiažnosti B a pre zdatnejších zas verzia C. Na ferrate HZS si užijete skutočne rôznorodý terén od rokliny cez skalné previsy až po úzke skalné rozsadliny. 

Vzdialenosť od hotela: 42 min. autom (32km)

Múzeum slovenskej dediny

Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Do súčasnosti sa zatiaľ zrealizovali celky expozičných objektov z Oravy, Liptova, Kysúc–Podjavorníkov. Región Turiec v zmysle pôvodného zámeru zatiaľ nie je dokončený. Príjemné miesto pre deti i dospelých, ktoré dýcha tradíciami a folklórom. 

Vzdialenosť od hotela: 25 min. autom (16 km)

Turčianske Teplice

Turčianske Teplice patria medzi najstaršie kúpeľné mestá Slovenska. V meste sa nachádza Galéria Mikuláša Galandu, kino, AQUAPARK aj termálne kúpalisko. Krásny kúpeľný park so zaujímavými, originálnymi lavičkami očarí deti i dospelých. Turčianske Teplice sú veľmi pekným miestom na cykloturistiku. 

Vzdialenosť od hotela: 24 min. autom (24 km)

Šútovský vodopád

Šútovský vodopád má 38m, čím sa stal 4. najvyšším vodopádom na Slovensku. Z obce Šútovo sa k vodopádu dostanete príjemnou, nie strmou cestičkou cez krásnu dolinu. Je to skvelý výletík vhodný pre celú rodinku. Pre zdatnejších turistov sa od Šútovského vodopádu dá vyjsť až na Chatu pod Chlebom cez Mojžišove pramene – prípadne tiež pokračovať už na spomínané kopce Chleb či Veľký Kriváň atď. Cestou od Šútovského vodopádu sa dá tiež schladiť v prírodnom kúpalisku, Šútovský lom. 

Vzdialenosť od hotela: 35 min. autom (38 km)

Kremnica

Kremnica je historicky významné banské mesto , kde sa dlhé stáročia ťažilo zlato a striebro . Z tohto priemyslu tiež vznikla významná a najstaršia dodnes existujúca Mincovňa . Mincovňu je stále možné navštíviť a vidieť tradičnú raziareň aj staré i moderné technológie razenia mincí. Po ceste do Kremnice je tiež možné navštíviť nádherné miesto pri obci Kremnické bane. Vedľa starobylého Kostola sv. Jána Krstiteľa stojí vztýčený kameň, ktorý oznamuje, že práve tu sa nachádza geografický stred Európy. 

Vzdialenosť od hotela: 43 min. autom (43 km)

Borišov

Nádherný vrch Veľkej Fatry Borišov je veľmi obľúbeným turistickým bodom, je odtiaľ nádherný výhľad na ďalšie vrcholy Veľkej Fatry a priľahlé doliny . Východiskový bod sa núka napríklad z obce Necpaly – Necpalskou dolinou, kde je jednou cestou tiež možné vidieť zaujímavé Necpalské vodopády. Pod vrcholom Borišova je tiež možné osviežiť sa na Chate pod Borišovom. 

Vzdialenosť od hotela: 20 min. autom (18 km)

Teplické serpertíny

Zaujímavé a menej turisticky známe miesto – Teplické serpentíny sú ideálne na výlet s deťmi, pre celé rodinky. Ide o súbor umelo vytvorených jazierok prepojených rôznymi kanálikmi, ktoré v minulosti zabezpečovali prívod vody do obce Turčianska Štiavnička. Nenáročná prechádzka príjemným lesným terénom pri zurčiacej vode zabezpečí naozaj dokonalý relax a súžitie s prírodou. 

Vzdialenosť od hotela: 31 min. autom (25 km)

Hrad Sklabiňa

Sklabinský hrad je najväčším hradom v regióne Turiec . Prístup na hrad je veľmi jednoduchý, hravo ho zvládnete aj s detičkami či seniormi. Hrad je pomerne zachovaný, prebiehajú na ňom stále spevňovacie práce a konzervácia hradných múrov. Vstup na hrad je spoplatnený symbolickou sumou. Výťažok z tejto sumy je používaný ďalšiu rekonštrukciu hradu a okolia. Chovajú sa tu alpínske kozy a návštevníci hradu môžu ochutnať aj domáce kozie produkty. 

Vzdialenosť od hotela: 29 min. autom (23 km)

Lavička Gardeon

Zaujímavá lavička GARDEON láka návštevníkov z regiónu aj zo vzdialenejších lokalít. Táto XXL lavička má svoj krásny príbeh a vznikajú na nej i pri nej nádherné fotografie. Užijete si výhľad a pokoj krásnej lokality Kláštora pod Znievom s celou rodinkou! 

Vzdialenosť od hotela: 18 min. autom (15 km)

Katova skala

Katova skala je nádherné miesto, ktorého návštevu odporúčame spojiť s návštevou Sklabinského hradu, nakoľko Sklabinský podzámok je aj východzím bodom pre výstup na Katovu skalu. Katova skala sa nachádza v nadmorskej výške 927 m.n.m. Doba výstupu trvá približne jednu hodinu strmším chodníkom i jemnými serpentínami. V tejto oblasti sa nachádza aj 9 jaskýň (najväčšia až 61m). Z vrcholu Katovej skaly sa ponúka krásny výhľad na Veľkú Fatru, časť Malej Fatry a Turčiansku kotlinu. Ku Katovej skale sa viažu viaceré tajomné povesti. 

Vzdialenosť od hotela: 20 min. autom (25 km)

Necpalské vodopády 

Asi 12 km dlhá Necpalská dolina leží v pohorí Veľká Fatra medzi obcou Necpaly a vrchom Ploská. V hlbších častiach doliny, v nadmorskej výške 740 – 840 m n. m., sa na postranných prítokoch Necpalského potoka vytvorili viaceré vodopády. Najznámejším z nich je vodopád Revúcky mlyn situovaný takmer na konci doliny pod vrchom Borišov. Tento vodopád patrí k najvýraznejším vo Veľkej Fatre. Jeho výška je približne 4 m. Okrem Revúckeho mlyna sa v doline nachádzajú ešte ďalšie štyri vodopády. Necpalskou dolinou sa dostanete až na krásnu Chatu pod Borišovom, odkiaľ sa dá pokračovať turistickými chodníkmi až na hrebeň Veľkej Fatry. 

Vzdialenosť od hotela: 40 min. autom (23 km)

Hrad Strečno

Hrad Strečno je konzervovaná ruina stredovekého hradu nachádzajúca sa nad historickou hlavnou cestou medzi Žilinou a Vrútkami. V podhradí bola vybudovaná v roku 2013 bezplatne prístupná oddychová zóna so stredovekou dedinou Pasekou. Prístup do hradu je umožnený formou organizovanej prehliadky so sprievodcom. Okrem prehliadky objektu sú sprístupnené historické expozície, výstavná miestnosť a kaplnka. Vo vybraných dňoch sa na hrade uskutočňujú podujatia, ktoré sú uvedené na hlavnej stránke. 

Vzdialenosť od hotela: 42 min. autom (35 km)

Vyšehrad

Náučný chodník Vyšehrad sa nachádza na území NPR Vyšehrad. Prístup na chodník je aj z obce Jasenovo. Dĺžka trasy je 1,3 km a na trase je 6 zastávok s informačnými tabuľami. Terén je nenáročný až stredne náročný a trasa je prírodovedne, historicky a archeologicky zameraná. Vyšehrad (829,1m) je kopec nachádzajúci sa v centrálnej časti Slovenska. Turisticky ide o pomerne jednoducho dostupný kopec s veľmi pekným výhľadom. 

Vzdialenosť od hotela: 36 min. autom (35 km)

Ondrášovské skaly

Ondrášovské skaly sa nachádzajú nad dedinou Ondrášová a nevedie k nim žiadna oficiálna turistická značka. Ale na vrchu je jedno z najkrajších výhľadových miest Turca a lavička. Výstup je síce strmý, ale nie dlhý, takže je to veľmi príjemná turistika. Na vrchole si posedíte na lavičke a vychutnáte výhľad na krásy Veľkej aj Malej Fatry. 

Vzdialenosť od hotela: 19 min. autom (16 km)